Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U — www.tplodzi.eu

 1. Image 01
 2. Image 02
 3. Image 03
 4. Image 04
 5. Image 05
 6. Image 06
do strony startowej

Aktualności


Płyta To nasza Łódź

Na płycie To nasza Łódź znalazły się 24 piosenki nagrywane w latach 2017-2019 przez uczestników Przeglądów Piosenki o Łodzi, młodych solistów, zespoły i chóry. Większość z nich to kompozycje powstające specjalnie na Przegląd, tworzone przez łódzkich muzyków i poetów, ale także nauczycieli, rodziców, młodzież i dzieci. Oprócz premier na repertuarowej liście są również stare piosenki o Łodzi w nowych aranżacjach i interpretacjach.

Wszystkie zachwycają szczerością i pięknem wykonań, pomysłowością tematyczną treści, zarówno słownej jak i muzycznej. Zabierają nas w niezwykłą podróż po pięknej, bajkowej i kolorowej Łodzi, na stare i nowe ulice, na Piotrkowską i do Manufaktury, przypominają fabryczną dziewczynę, kochanków z ulicy Kamiennej, żeby za moment popatrzeć na Łódź z lotu ptaka albo zadać pytanie "Czy widziałeś jak w Łodzi kwitną kwiaty?" bo "TO NASZA ŁÓDŹ, piękna i kolorowa, to nasza Łódź czterokulturowa..."

pomarańczowe przedszkole pomarańczowe przedszkole pomarańczowe przedszkole pomarańczowe przedszkole

Płyta ukazała się w grudniu 2020, w nakładzie 1000 egz. Nagrania realizowali: Kamil Bobrukiewicz w Studiu Nagrań im. Henryka Debicha - Radio Łódź S.A., Marta Szeliga-Frynia i Wadim Radziszewski w Studiu Nagrań Akademii Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Marek Fetter w Studiu Nagrań Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łodzi.

Mastering: Michał Kustosik.
Tłoczenie: PROMEDIA.PL
Rysunki i projekt plastyczny okładki: Anna Stosio
Projekt graficzny okładki: Dominika Bartoszek-Sowa i Dariusz Ammer
Redakcja i koordynacja projektu: Elżbieta Wojsa
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY Z BUDŻETU MIASTA ŁODZI

Płyty dostępne są w siedzibie TPŁ ul. Piotrkowska 17 lok.69 U. Z uwagi na pandemię prosimy o kontakt w celu umówienia się w określonym terminie:
tel. 607 828 892,
tplodz1959@wp.pl

dodano 20.01.2021 r.


Koncert laureatów XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020” online - edycja II uzupełniona.

dodano 23.12.2020 r.


Śpiewnik Łódzki 2020
Śpiewnik Łódzki 2020 Spośród premierowych piosenek zaprezentowanych na XXVI Przeglądzie Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020” online, jury konkursowe w składzie: Krystyna Pietranek-Kulis, Anna Jeremus-Lewandowska, Beata Zawadzka-Kłos, Jolanta Gzella, Stanisław Kierner, Izabela Połońska, Elżbieta Wojsa, wybrało 9 piosenki do zapisu w wersji komputerowej.

Śpiewnik Łódzki 2020 w pliku PDF

12.12.2020 r.


Koncert laureatów XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020” online

dodano 09.12.2020 r.


Szanowni Państwo – opiekunowie młodych artystów,
przekazujemy wyniki XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020” online.

Dziękujemy, że mimo pandemii i trudności, jakie wszyscy musieliśmy pokonać, licznie i z wielkim zaangażowaniem wzięliście udział w Przeglądzie. Choć głównymi aktorami byli jego uczestnicy to wiemy, że bez Waszej pracy i pomocy, pomysłowości i zaangażowania nie byłoby tylu pięknych prezentacji a w efekcie sukcesów Waszych podopiecznych.

Konkurs online organizujemy po raz pierwszy, więc i dla nas stanowi on nie lada wyzwanie. Dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy go wspierali i współtworzyli od pomysłu do realizacji. Dziękujmy jurorom, za niezliczone godziny spędzone przed domowymi komputerami podczas oglądania i oceniania nadesłanych prezentacji, za obrady online, podczas których burzliwie ale z ogromnym zaangażowaniem ustalili sprawiedliwy werdykt. Dziękujmy wreszcie wszystkim uczestnikom – jesteście wspaniali!

W tegorocznym Przeglądzie mieliśmy 62 prezentacje. w zdecydowanej większości byli to soliści. Wysłuchaliśmy również 14 zespołów, jak wiemy z przyczyn oczywistych w okrojonym składzie, które zaprezentowały bardzo ciekawe wykonania. Poziom jak zwykle był wysoki i choć jakość techniczna filmików czasem nieco utrudniała odbiór, Jurorzy oceniali wyłącznie uczestnika, jego wykonanie, talent i ogólne wrażenie estetyczne. Ocena była wystawiana wg punktacji akademickiej, dzięki czemu natychmiast układała się kolejność w klasyfikacji.

Przyznanych zostało dużo nagród i wyróżnień, w tym miejsc ax aequo. Spośród 12 piosenek premierowych do śpiewnika zapiszemy 9. Będzie on zamieszczony na stronie TPŁ w formacie pdf i dołączony do redagowanego Śpiewnika Łódzkiego w wersji papierowej. Niestety z powodu pandemii nie nagramy w tym roku piosenek. Nie wydrukujemy także w planowanym terminie Śpiewnika Łódzkiego. Wydamy natomiast płytę „To nasza Łódź”, którą będziemy dołączać do dyplomów i nagród.

Obecnie pracujemy nad koncertem laureatów online. Udostępnimy go jak tylko będzie gotowy. Przygotowujemy także dyplomy, medale, puchary i drobne upominki, które przekażemy na ręce opiekunów podczas indywidualnych spotkań, na które będziemy się umawiać w TPŁ. Będą jeszcze pozaregulaminowe nagrody niespodzianki, od jurorówPłyty dostępne są w siedzibie TPŁ ul. Piotrkowska 17 lok.69 U. Z uwagi na pandemię prosimy o kontakt w celu umówienia się w określonym terminie: tel. 607 828 892, tplodzi1959@wp.pl. i patronów, które się finalizują i o których zawiadomimy.

Śpiewnik łódzki postaramy się wydrukować wiosną – może pandemia zelżeje i będzie łatwiej to zrobić.

Wszystkie kolejne materiały, informacje i komunikaty będziemy przekazywać przez Wasze skrzynki mailowe oraz , zamieszczać na stronie TPŁ i fb.

I ostatnia sprawa – finanse.... Nie lubię tego tematu ale... muszę. Przegląd jest organizowany bez żadnych opłat uczestnictwa, chodzi o dostępność dla wszystkich utalentowanych – bez barier. Organizujemy go, ponieważ widzimy, że jest lubiany, potrzebny, pożyteczny itp. Wszystko realizujemy społecznie, bez pobierania wynagrodzeń, natomiast musimy ponosić opłaty w związku z jego organizacją.
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi jest organizacją pożytku publicznego. Nasze środki finansowe pochodzą ze składek członkowskich i darowizn, które są wyrazem poparcia naszej działalności. Zgromadzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na realizację projektów, choćby takich jak Przegląd Piosenki o Łodzi. Pracujemy całkowicie społecznie. w dobie pandemii jest nam szczególnie trudno pozyskiwać środki i wiele projektów zostało zawieszonych. Dlatego serdecznie dziękujemy za składki członkowskie i darowizny już wpłacone. Przypominamy naszym członkom, którzy przez pandemię trochę o nas zapomnieli, że składki można wpłacać na nasze konto. Niezrzeszonych w TPŁ zapraszamy, zapiszcie siędo TPŁ. Wasza składka członkowska to aprobata dla naszych działań. Można też zawsze, niezobowiązująco i w dowolnej wysokości wpłacić na nasze konto darowiznę. Już teraz serdecznie dziękujemy za każdy gest dobrej woli.
WYNIKI

Ela Wojsa – Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (502 896 842)

Roczna składka członkowska dla osoby dorosłej (pracującej) wynosi 40,00 zł.
Roczna składka dla emerytów i studentów wynosi 20,00 zł.
Roczna składak dla dzieci i młodzieży szkolnej wynosi 5 zł.

Nasze konto: Bank BGŻ Paribas S.A. nr konta: 49 2030 0045 1110 0000 0425 1800
tytułem: składka członkowska za rok...
lub
tytułem: darowizna

23.11.2020 r.


Szanowni Państwo w związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID 19 biuro zawiesza swoją działalność do czasu ustabilizowania się sytuacji w kraju. Dzwońcie do nas i piszcie - pozostajemy do Waszej dyspozycji;
tel.: 607 828 892 , adres e-mail: tplodz1959@wp.pl

dodano 14.10.2020 r.


Szanowni Państwo w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi możliwości uregulowania składek oraz pozyskania wszelkich danych na temat naszej działalności (w zmienionej formule) informujemy, że biuro TPŁ wznawia regularną działalność od dnia 1 października 2020. Dyżury będą pełnione przez członków TPŁ od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-14.00 oraz dodatkowo w środę od 14.00 do 17.00. Informacje o podejmowanych działaniach będą przekazywane na bieżąco.

dodano 22.09.2020 r.


Szanowni Państwo,
Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i w trosce o bezpieczeństwo oraz zdrowie nas wszystkich, zdecydowaliśmy się ostatecznie na przeprowadzenie tegorocznej edycji Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020” online.

Będzie to zupełnie nowe doświadczenie, również dla nas, organizatorów. Na kolejnych etapach będziemy informować Państwa o przebiegu i postępach tegorocznej edycji. ...więcej

dodano 03.09.2020 r.


Realizację XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła 2020 przekładamy na jesień. Nowy termin: 22 i 23 październik 2020.

dodano 31.03.2020 r.


z powodu zagrożenia koronawirusem działalność biura TPŁ zostaje zawieszona do odwołania.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy: tplodz1959@wp.pl lub telefoniczny:
1. Biuro i administracja: 502 896 842
2. Przegląd Piosenki o Łodzi „ Łódzkie Skrzydła 2020”: 502 896 842
3. Konkurs Literacki i przedszkolne koła TPŁ: 662 069 164
4. Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru: 500 136 770
Szanowni Państwo, dla naszego wspólnego dobra i bezpieczeństwa, tegoroczna Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zostaje odwołana.
Jadwiga Kolanek

5. Spacery „Maluchy poznają Łódź” i „Szczególne spacery po Piotrkowskiej”: 607 631 008
Szanowni Państwo, dla naszego wspólnego dobra i bezpieczeństwa, spacery zostają zawieszone do odwołania.
Jak sytuacja się uspokoi podamy nowe daty.
Marta Domańska

Za utrudnienia przepraszamy. O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

dodano 14.03.2020 r.


23.02.2020
Tym razem najmłodsi, w ramach cyklu "Maluchy poznają Łódź", zwiedzają Łódź Bajkową. W ostatnią niedzielę lutego 17 dzieci i 21 dorosłych wędrowało przez najstarszy łódzki park. Głównym celem wyprawy były pomniki Wróbla Ćwirka i kotów Filemona i Bonifacego.
GALERIA Maluchy poznają Łódź

dodano 06.03.2020 r.


16.02.2020 r., po długiej przerwie, wróciły spacery z cyklu "Szczególne spacery po Łodzi".
Tym razem w ramach tego cyklu poznajemy ulicę Piotrkowską. Zaczęliśmy tam, gdzie zaczynała się Pietryna, czyli przy ulicy Podrzecznej. Na pierwszym spacerze, w którym wzięło udział 126 osób, doszliśmy do ulicy Próchnika. Kolejne fragmenty Piotrkowskiej w kolejnych miesiącach, aż dojdziemy do Placu Niepodległości.
GALERIA

Poznajemy ulicę Piotrkowską

dodano 06.03.2020r.


Przedszkolne Koło TPŁ - PM223

28 lutego przeprowadziliśmy kolejne zajęcia z cyklu „Odkrywcy Łodzi” – tym razem w PM 223, gdzie uruchamiamy nowe Przedszkolne Koło TPŁ. Materiały zostały opracowane we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi. Warsztaty realizowane są w ramach obchodów 200 rocznicy urodzin Karola Scheiblera, dlatego też przedszkolaki poznały Króla Bawełny, Manufakturę dawniej i dziś, kwiat bawełny. Odbyliśmy spacer po dzielnicach Łodzi, poznaliśmy ich nazwy i położenie. Umiejscowiliśmy na mapie PM 223. Wspólnie odkrywaliśmy najciekawsze miejsca związane z rozwojem Łodzi i jej przemysłową historią. Spotkanie zakończyliśmy pracami plastycznymi i zachętą do zwiedzania Łodzi.
GALERIA

dodano 04.03.2020 r.


XVI REGIONALNY KONKURS LITERACKI MOJE ULUBIONE MIEJSCE w ŁODZI i REGIONIE
ROK SZKOLNY 2019/2020

Zaproszenie do udziału w XVI Konkursie Literackim "Moje ulubione miejsce w Łodzi i regionie"

Szanowni Państwo,
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi i Szkoła Podstawowa nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi zapraszają do udziału w XVI Konkursie Literackim Moje ulubione miejsce w Łodzi i regionie pod patronatem:
ŁÓDZKIEGO STOWARZYSZENIA POMOCY SZKOLE,
BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ w ŁODZI,
MIĘDZYNARODOWEGO ZAKONU RYCERSKIEGO ŚWIĘTEGO JERZEGO
...więcej

dodano 03.03.2020 r.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Good Time łódzki Historyczny Kompleks Apartemantowy
Zapraszają 27.02.2020 r. o godz.17.00 na spotkanie z regionalistą Ryszardem Bonisławskim

Łódź w fotografi XIX i XX-wiecznej w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im.Marszałka Józefa Piłsudskiego

Oryginały fotografi i inne najcenniejsze zbiory Biblioteki przedstawi Joanna Kantyka,
kierownik Działu Zbiorów Regionalnych WBP.

Zaproszenie_Łódź w fotografii XIX i XX-wiecznej

Plakat w pliku pdf:

Zaproszenie_Łódź w fotografii XIX i XX-wiecznej

Miejsce spotkania:
Good Time - Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy Łódź, ul.Piotrkowska 120 (w podwórzu).
WSTĘP WOLNY

dodano19.02.2020 r.


Towarzystwo Przyjaciół Łodzi i SP 175 odwiedziło PM 50

Dnia 7 lutego 2020 r. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi i SP 175 odwiedziło PM 50. Przeprowadziliśmy kolejne zajęcia dla Przedszkolnego Koła TPŁ, tym razem pod hasłem "Odkrywcy Łodzi". Dzieci były wspaniałe, bardzo aktywne i zainteresowane tematem. Wspólnie przygotowaliśmy się do wędrówki po Łodzi. Dowiedzieliśmy się, skąd pochodzi nazwa naszego miasta i jakie są barwy Łodzi. Odwiedziliśmy Manufakturę - tę obecną i sprzed 100 lat, poznaliśmy postać I.Poznańskiego i dowiedzieliśmy się jak powstają wyroby bawełniane. Poznaliśmy szczegóły architeSzanowni Państwo w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi możliwości uregulowania składek oraz pozyskania wszelkich danych na temat naszej działalności (w zmienionej formule) informujemy, że biuro TPŁ wznawia regularną działalność od dnia 1 października 2020. Dyżury będą pełnione przez członków TPŁ od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-14.00 oraz dodatkowo w środę od 14.00 do 17.00. Informacje o podejmowanych działaniach będą przekazywane na bieżąco. ktoniczne zdobiące łódzkie kamienice.

Bardzo dziękujemy wychowawczyni Pani Karolinie oraz Pani Dyrektor za serdeczne przyjęcie w gościnnych progach PM 50. Współpraca z przedszkolami kwitnie. Już szykujemy się do kolejnych wizyt.
GALERIA

dodano 11.02.2020 r.


ZAPROSZENIE do udziału w XXVI Przeglądzie Piosenki o Łodzi "Łódzkie Skrzydła 2020”
XXVI PRZEGLĄD PIOSENKI O ŁODZI

Szanowni Państwo,
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi zaprasza do udziału w XXVI Przeglądzie Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020”.
Przesłuchania konkursowe: 28 i 29 kwietnia 2020 r.
Miejsce przesłuchań: Sala Audytoryjna (widowiskowa) Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul.Wojska Polskiego 83
Termin nadsyłania/składania zgłoszeń na konkurs: 30 marca 2020 r.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, Łódź, ul Piotrkowska 17, front, i piętro, każdą środę od 11.00 di 14.00 lub w innym terminie, po ówczesnym, telefonicznym umówieniu się.

Elżbieta Wojsa dyżuruje w TPŁ, w każdą środę, w godzinach 11.00 – 14.00
tel. 502-896-842
mail: tpl.konkurs.piosenki@onet.eu

Anna Gabrysiak
tel. 603-786-168
mail: tpl.konkurs.piosenki@gmail.com

REGULAMIN + zgłoszenie, oświadczenia w pliku pdf:

Regulamin XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi w ramach cyklu Łódzkie Skrzydła

Plakat w pliku pdf:

Plakat XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi w ramach cyklu Łódzkie Skrzydła

Anna Gabrysiak – Towarzystwo Przyjaciół Łodzi


XXVI PRZEGLĄD PIOSENKI O ŁODZI

Przesłuchania – 28 i 29 kwietnia 2020 r. Sala Audytoryjna Centrum Dialogu im.Marka Edelmana w Łodzi ul.Wojska Polskiego 83

Spotkanie informacyjne - 15 kwietnia 2020 r., o godz.13.00 w Szkole Podstawowej nr 175 w Łodzi, ul.Pomorska 27

Regulamin będzie dostępny od dnia 3 lutego 2020 roku na stronie TPŁ www.tplodzi.eu, oraz na stronie Szkoły Podstawowej nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi www.sp175lodz.wikom.pl

dodano 29.01.2020 r.


Dniu dzisiejszym (21.01) Towarzystwo Przyjaciół Łodzi we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 175 im. Henryka Ryla rozpoczęło nowy cykl zajęć dla przedszkolaków Odkrywcy Łodzi.

Odkrywcy Łodzi

Odwiedziliśmy PM 94 i PM 71. Dzieci, słuchając piosenki w wykonaniu laureatów Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódź bajkowa”, przypomniały sobie bohaterów łódzkiego SEMAFORA. Rozmawialiśmy, jak należy przygotować się do wycieczki, aby zwiedzać Łódź i odkrywać jej tajemnice i najpiękniejsze zakątki. Ustaliliśmy, że koniecznie, oprócz wygodnego stroju zgodnego z porą roku, musimy zabrać na wycieczkę lornetkę, co pozwoli nam odnaleźć „skarby architektury” zaklęte w kamieniu. Rozpoczęliśmy naszą podróż od piosenki „Kołysze się nasza Łódź”. Poznaliśmy barwy Łodzi, herb, legendę o powstaniu miasta. w dalszej kolejności odbyliśmy wędrówkę po dzielnicach miasta poznając ich nazwy i lokalizację, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Czy wiesz, z jakiej dzielnicy Łodzi Twoja rodzina pochodzi”? Przedszkolaki dzielnie śpiewały, tańczyły, wyklejały i kolorowały. Dowiedziały się, jak wygląda kwiat bawełny i jak powstaje z niego bawełniana koszulka. Poznały Manufakturę i jej właściciela sprzed 100 lat Izraela Poznańskiego oraz Manufakturę dzisiaj, jako centrum handlowo – rozrywkowe. Przy użyciu lornetki odkrywaliśmy szczegóły architektoniczne zdobiące pałace, wille i kamienie. Dowiedzieliśmy się, że kamienne zwierzęta mieszkają nie tylko w ZOO a pracowite pszczoły były symbolem szkoły. Spotkanie zakończyliśmy wspólnymi zdjęciami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że zabawa połączona z nauką zawsze przynosi doskonałe efekty.
Zachęcamy do zwiedzania Łodzi.
GALERIA

dodano 22.01.2020 r.


WĘDRUJĄCE STUDIO SEMAFOR

15 stycznia WĘDRUJĄCE STUDIO SEMAFOR zawitało do Przedszkola Miejskiego nr 50 w Łodzi.
Zajęcia realizowane są w ramach cyklu TPŁ w przedszkolu" we współpracy ze Szkołą Podstawowa nr 175 w Łodzi. Przedszkolaki poznały bajkowe postacie, pomniki bohaterów SEMAFORA, układały puzzle, kolorowały, śpiewały, tańczyły i oglądały fragmenty bajek. Nasi mali przyjaciele z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z Łodzią.
GALERIA

dodan 16.01.2020 r.


Na początek roku trochę zaległych sprawozdań ze spacerów.

dodano 06.01.2020 r.


Ryszard Bonisławski Najbliższy spacer dnia 07.12.2019 r. poprowadzi prezes TPŁ Ryszard Bonisławski. Zbiórka godzina 10.00 Plac Wolności, temat: "Zapomniane kina dawnej Łodzi"

dodano 02.12.2019 r.


Serdecznie dziękujemy za wszystkie gratulacje, życzenia kolejnych jubileuszy, za ciepłe, cudowne słowa, które dodają nam skrzydeł i wiary w to, że nasze działania mają sens i znaczenie dla tak wielu… Dziękujemy, że byliście z nami.

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi ma już 60 lat. Dnia 23 listopada 2019 r. w gościnnych progach Łódzkiego Domu Kultury odbyły się uroczystości rocznicowe. Jubileusz zorganizowany został pod patronatem Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi ma już 60 lat

Swoją obecnością zaszczycili nas: prof. Marcin Gołaszewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Bogna Witkowska Dyrektor Wydziału Kultury, Dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben, obecny był również gospodarz obiektu Dyrektor ŁDK Waldemar Drozd, Bogumił Antczak reprezentujący ZASP, Iwona Bartosik Przewodnicząca Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Ryszard Mamenas Prezes Zarządu PTTK, przedstawiciele ŁCDNiKP, WODN, licznie reprezentowani byli przedstawiciele instytucji kultury, placówek oświatowych, dyrektorzy szkół, przedszkoli, przewodniczy, nauczyciele, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, sympatycy Łodzi. Przybyli do nas również przedstawiciele towarzystw regionalnych.
GALERIA

Podczas uroczystości prezes Ryszard Bonisławski przedstawił historię TPŁ, miały miejsce liczne gratulacje i podziękowania. Najbardziej wzruszającą chwilą spotkania było wręczenie statuetki dla naszej jubilatki – Pani Otylia Kurzawa ukończyła 100 lat! Pani Otylia Kurzawa ukończyła 100 lat!

Podczas spotkania miała miejsce promocja jubileuszowego wydawnictwa z okazji 15. rocznicy konkursu literackiego „Moje ulubione miejsce w Łodzi i regionie”. Wydanie prac sfinansowane zostało przez Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole oraz UMŁ w ramach zadania Promocja Oświaty, za co składamy serdeczne podziękowania.

Ucztę muzyczną przygotowali dla nas młodzi artyści reprezentujący zespoły Tytka i Fanaberia. Tort urodzinowy zakończył obchody rocznicowe w ŁDK. Punktem kulminacyjnym był spacer do pobliskiej cerkwi. Czekamy niecierpliwie na kolejny jubileusz, nasz lub naszych przyjaciół z województwa.

dodano 25.11.2019 r.


60.rocznica utworzenia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi

Uroczystość z okazji 60. rocznicy utworzenia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, połączona ze spotkaniem Towarzystw Regionalnych, odbędzie się 23 listopada 2019 roku w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi przy ul. Gen. Romualda Traugutta 18 w godzinach 11.00-13.00.
Do udziału w jubileuszu zaproszeni zostali członkowie Towarzystwa, Towarzystwa Regionalne, władze Miasta i województwa, dyrektorzy instytucji kulturalnych i oświatowych współpracujących z TPŁ, osoby szczególnie zasłużone dla popularyzacji edukacji regionalnej na przestrzeni ostatni dziesięcioleci.

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi rozpoczęło działalność w listopadzie 1959 roku, w celu pogłębienia wśród łodzian znajomości miasta i jego dziejów, popularyzacji zagadnień kultury i sztuki oraz kształtowaniu pozytywnych społecznie więzi międzyludzkich.
Od 2006 roku Towarzystwo Przyjaciół Łodzi jest organizacją pożytku publicznego.

Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 175 w Łodzi
Łódzki Dom Kultury

Uroczystość organizowana jest pod patronatem
Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej

Osoby do kontaktu:
Elżbieta Wojsa – członek zarządu TPŁ, tel. 502-896-842
Barbara Cygan – wiceprezes TPŁ, tel. 662-069-164


Nasza zbiórka OBCHODY 60-LECIA otrzymała numer "2019/1583/OR". Dane zawarte w zgłoszeniu zostały zamieszczone na portalu zbiórek publicznych
LINK do indywidualnej zbiórki

dodano 03.04.2019 r.


Łódź Nowy Rynek - obecnie Plac Wolności

ŁÓDŹ Nowy Rynek — obecnie plac Wolności

herb

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia:

Aktualności — TPŁ

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U — www.tplodzi.eu

 1. Image 01
 2. Image 02
 3. Image 03
 4. Image 04
 5. Image 05
 6. Image 06
do strony startowej

Aktualności


Szanowni Państwo – opiekunowie młodych artystów,
przekazujemy wyniki XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020” online.

Dziękujemy, że mimo pandemii i trudności, jakie wszyscy musieliśmy pokonać, licznie i z wielkim zaangażowaniem wzięliście udział w Przeglądzie. Choć głównymi aktorami byli jego uczestnicy to wiemy, że bez Waszej pracy i pomocy, pomysłowości i zaangażowania nie byłoby tylu pięknych prezentacji a w efekcie sukcesów Waszych podopiecznych.

Konkurs online organizujemy po raz pierwszy, więc i dla nas stanowi on nie lada wyzwanie. Dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy go wspierali i współtworzyli od pomysłu do realizacji. Dziękujmy jurorom, za niezliczone godziny spędzone przed domowymi komputerami podczas oglądania i oceniania nadesłanych prezentacji, za obrady online, podczas których burzliwie ale z ogromnym zaangażowaniem ustalili sprawiedliwy werdykt. Dziękujmy wreszcie wszystkim uczestnikom – jesteście wspaniali!

W tegorocznym Przeglądzie mieliśmy 62 prezentacje. w zdecydowanej większości byli to soliści. Wysłuchaliśmy również 14 zespołów, jak wiemy z przyczyn oczywistych w okrojonym składzie, które zaprezentowały bardzo ciekawe wykonania. Poziom jak zwykle był wysoki i choć jakość techniczna filmików czasem nieco utrudniała odbiór, Jurorzy oceniali wyłącznie uczestnika, jego wykonanie, talent i ogólne wrażenie estetyczne. Ocena była wystawiana wg punktacji akademickiej, dzięki czemu natychmiast układała się kolejność w klasyfikacji.

Przyznanych zostało dużo nagród i wyróżnień, w tym miejsc ax aequo. Spośród 12 piosenek premierowych do śpiewnika zapiszemy 9. Będzie on zamieszczony na stronie TPŁ w formacie pdf i dołączony do redagowanego Śpiewnika Łódzkiego w wersji papierowej. Niestety z powodu pandemii nie nagramy w tym roku piosenek. Nie wydrukujemy także w planowanym terminie Śpiewnika Łódzkiego. Wydamy natomiast płytę „To nasza Łódź”, którą będziemy dołączać do dyplomów i nagród.

Obecnie pracujemy nad koncertem laureatów online. Udostępnimy go jak tylko będzie gotowy. Przygotowujemy także dyplomy, medale, puchary i drobne upominki, które przekażemy na ręce opiekunów podczas indywidualnych spotkań, na które będziemy się umawiać w TPŁ. Będą jeszcze pozaregulaminowe nagrody niespodzianki, od jurorów i patronów, które się finalizują i o których zawiadomimy.

Śpiewnik łódzki postaramy się wydrukować wiosną – może pandemia zelżeje i będzie łatwiej to zrobić.

Wszystkie kolejne materiały, informacje i komunikaty będziemy przekazywać przez Wasze skrzynki mailowe oraz , zamieszczać na stronie TPŁ i fb.

I ostatnia sprawa – finanse.... Nie lubię tego tematu ale... muszę. Przegląd jest organizowany bez żadnych opłat uczestnictwa, chodzi o dostępność dla wszystkich utalentowanych – bez barier. Organizujemy go, ponieważ widzimy, że jest lubiany, potrzebny, pożyteczny itp. Wszystko realizujemy społecznie, bez pobierania wynagrodzeń, natomiast musimy ponosić opłaty w związku z jego organizacją.
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi jest organizacją pożytku publicznego. Nasze środki finansowe pochodzą ze składek członkowskich i darowizn, które są wyrazem poparcia naszej działalności. Zgromadzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na realizację projektów, choćby takich jak Przegląd Piosenki o Łodzi. Pracujemy całkowicie społecznie. w dobie pandemii jest nam szczególnie trudno pozyskiwać środki i wiele projektów zostało zawieszonych. Dlatego serdecznie dziękujemy za składki członkowskie i darowizny już wpłacone. Przypominamy naszym członkom, którzy przez pandemię trochę o nas zapomnieli, że składki można wpłacać na nasze konto. Niezrzeszonych w TPŁ zapraszamy, zapiszcie siędo TPŁ. Wasza składka członkowska to aprobata dla naszych działań. Można też zawsze, niezobowiązująco i w dowolnej wysokości wpłacić na nasze konto darowiznę. Już teraz serdecznie dziękujemy za każdy gest dobrej woli.
WYNIKI

Ela Wojsa – Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (502 896 842)

Roczna składka członkowska dla osoby dorosłej (pracującej) wynosi 40,00 zł.
Roczna składka dla emerytów i studentów wynosi 20,00 zł.
Roczna składak dla dzieci i młodzieży szkolnej wynosi 5 zł.

Nasze konto: Bank BGŻ Paribas S.A. nr konta: 49 2030 0045 1110 0000 0425 1800
tytułem: składka członkowska za rok...
lub
tytułem: darowizna

23.11.2020 r.


Szanowni Państwo w związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID 19 biuro zawiesza swoją działalność do czasu ustabilizowania się sytuacji w kraju. Dzwońcie do nas i piszcie - pozostajemy do Waszej dyspozycji;
tel.: 607 828 892 , adres e-mail: tplodz1959@wp.pl

dodano 14.10.2020 r.


Szanowni Państwo w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi możliwości uregulowania składek oraz pozyskania wszelkich danych na temat naszej działalności (w zmienionej formule) informujemy, że biuro TPŁ wznawia regularną działalność od dnia 1 października 2020. Dyżury będą pełnione przez członków TPŁ od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-14.00 oraz dodatkowo w środę od 14.00 do 17.00. Informacje o podejmowanych działaniach będą przekazywane na bieżąco.

dodano 22.09.2020 r.


Szanowni Państwo,
Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i w trosce o bezpieczeństwo oraz zdrowie nas wszystkich, zdecydowaliśmy się ostatecznie na przeprowadzenie tegorocznej edycji Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020” online.

Będzie to zupełnie nowe doświadczenie, również dla nas, organizatorów. Na kolejnych etapach będziemy informować Państwa o przebiegu i postępach tegorocznej edycji. ...więcej

dodano 03.09.2020 r.


Realizację XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła 2020 przekładamy na jesień. Nowy termin: 22 i 23 październik 2020.

dodano 31.03.2020 r.


z powodu zagrożenia koronawirusem działalność biura TPŁ zostaje zawieszona do odwołania.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy: tplodz1959@wp.pl lub telefoniczny:
1. Biuro i administracja: 502 896 842
2. Przegląd Piosenki o Łodzi „ Łódzkie Skrzydła 2020”: 502 896 842
3. Konkurs Literacki i przedszkolne koła TPŁ: 662 069 164
4. Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru: 500 136 770
Szanowni Państwo, dla naszego wspólnego dobra i bezpieczeństwa, tegoroczna Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zostaje odwołana.
Jadwiga Kolanek

5. Spacery „Maluchy poznają Łódź” i „Szczególne spacery po Piotrkowskiej”: 607 631 008
Szanowni Państwo, dla naszego wspólnego dobra i bezpieczeństwa, spacery zostają zawieszone do odwołania.
Jak sytuacja się uspokoi podamy nowe daty.
Marta Domańska

Za utrudnienia przepraszamy. O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

dodano 14.03.2020 r.


23.02.2020
Tym razem najmłodsi, w ramach cyklu "Maluchy poznają Łódź", zwiedzają Łódź Bajkową. W ostatnią niedzielę lutego 17 dzieci i 21 dorosłych wędrowało przez najstarszy łódzki park. Głównym celem wyprawy były pomniki Wróbla Ćwirka i kotów Filemona i Bonifacego.
GALERIA Maluchy poznają Łódź

dodano 06.03.2020 r.


16.02.2020 r., po długiej przerwie, wróciły spacery z cyklu "Szczególne spacery po Łodzi".
Tym razem w ramach tego cyklu poznajemy ulicę Piotrkowską. Zaczęliśmy tam, gdzie zaczynała się Pietryna, czyli przy ulicy Podrzecznej. Na pierwszym spacerze, w którym wzięło udział 126 osób, doszliśmy do ulicy Próchnika. Kolejne fragmenty Piotrkowskiej w kolejnych miesiącach, aż dojdziemy do Placu Niepodległości.
GALERIA

Poznajemy ulicę Piotrkowską

dodano 06.03.2020r.


Przedszkolne Koło TPŁ - PM223

28 lutego przeprowadziliśmy kolejne zajęcia z cyklu „Odkrywcy Łodzi” – tym razem w PM 223, gdzie uruchamiamy nowe Przedszkolne Koło TPŁ. Materiały zostały opracowane we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi. Warsztaty realizowane są w ramach obchodów 200 rocznicy urodzin Karola Scheiblera, dlatego też przedszkolaki poznały Króla Bawełny, Manufakturę dawniej i dziś, kwiat bawełny. Odbyliśmy spacer po dzielnicach Łodzi, poznaliśmy ich nazwy i położenie. Umiejscowiliśmy na mapie PM 223. Wspólnie odkrywaliśmy najciekawsze miejsca związane z rozwojem Łodzi i jej przemysłową historią. Spotkanie zakończyliśmy pracami plastycznymi i zachętą do zwiedzania Łodzi.
GALERIA

dodano 04.03.2020 r.


XVI REGIONALNY KONKURS LITERACKI MOJE ULUBIONE MIEJSCE w ŁODZI i REGIONIE
ROK SZKOLNY 2019/2020

Zaproszenie do udziału w XVI Konkursie Literackim "Moje ulubione miejsce w Łodzi i regionie"

Szanowni Państwo,
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi i Szkoła Podstawowa nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi zapraszają do udziału w XVI Konkursie Literackim Moje ulubione miejsce w Łodzi i regionie pod patronatem:
ŁÓDZKIEGO STOWARZYSZENIA POMOCY SZKOLE,
BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ w ŁODZI,
MIĘDZYNARODOWEGO ZAKONU RYCERSKIEGO ŚWIĘTEGO JERZEGO
...więcej

dodano 03.03.2020 r.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Good Time łódzki Historyczny Kompleks Apartemantowy
Zapraszają 27.02.2020 r. o godz.17.00 na spotkanie z regionalistą Ryszardem Bonisławskim

Łódź w fotografi XIX i XX-wiecznej w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im.Marszałka Józefa Piłsudskiego

Oryginały fotografi i inne najcenniejsze zbiory Biblioteki przedstawi Joanna Kantyka,
kierownik Działu Zbiorów Regionalnych WBP.

Zaproszenie_Łódź w fotografii XIX i XX-wiecznej

Plakat w pliku pdf:

Zaproszenie_Łódź w fotografii XIX i XX-wiecznej

Miejsce spotkania:
Good Time - Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy Łódź, ul.Piotrkowska 120 (w podwórzu).
WSTĘP WOLNY

dodano19.02.2020 r.


Towarzystwo Przyjaciół Łodzi i SP 175 odwiedziło PM 50

Dnia 7 lutego 2020 r. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi i SP 175 odwiedziło PM 50. Przeprowadziliśmy kolejne zajęcia dla Przedszkolnego Koła TPŁ, tym razem pod hasłem "Odkrywcy Łodzi". Dzieci były wspaniałe, bardzo aktywne i zainteresowane tematem. Wspólnie przygotowaliśmy się do wędrówki po Łodzi. Dowiedzieliśmy się, skąd pochodzi nazwa naszego miasta i jakie są barwy Łodzi. Odwiedziliśmy Manufakturę - tę obecną i sprzed 100 lat, poznaliśmy postać I.Poznańskiego i dowiedzieliśmy się jak powstają wyroby bawełniane. Poznaliśmy szczegóły architeSzanowni Państwo w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi możliwości uregulowania składek oraz pozyskania wszelkich danych na temat naszej działalności (w zmienionej formule) informujemy, że biuro TPŁ wznawia regularną działalność od dnia 1 października 2020. Dyżury będą pełnione przez członków TPŁ od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-14.00 oraz dodatkowo w środę od 14.00 do 17.00. Informacje o podejmowanych działaniach będą przekazywane na bieżąco. ktoniczne zdobiące łódzkie kamienice.

Bardzo dziękujemy wychowawczyni Pani Karolinie oraz Pani Dyrektor za serdeczne przyjęcie w gościnnych progach PM 50. Współpraca z przedszkolami kwitnie. Już szykujemy się do kolejnych wizyt.
GALERIA

dodano 11.02.2020 r.


ZAPROSZENIE do udziału w XXVI Przeglądzie Piosenki o Łodzi "Łódzkie Skrzydła 2020”
XXVI PRZEGLĄD PIOSENKI O ŁODZI

Szanowni Państwo,
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi zaprasza do udziału w XXVI Przeglądzie Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2020”.
Przesłuchania konkursowe: 28 i 29 kwietnia 2020 r.
Miejsce przesłuchań: Sala Audytoryjna (widowiskowa) Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul.Wojska Polskiego 83
Termin nadsyłania/składania zgłoszeń na konkurs: 30 marca 2020 r.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, Łódź, ul Piotrkowska 17, front, i piętro, każdą środę od 11.00 di 14.00 lub w innym terminie, po ówczesnym, telefonicznym umówieniu się.

Elżbieta Wojsa dyżuruje w TPŁ, w każdą środę, w godzinach 11.00 – 14.00
tel. 502-896-842
mail: tpl.konkurs.piosenki@onet.eu

Anna Gabrysiak
tel. 603-786-168
mail: tpl.konkurs.piosenki@gmail.com

REGULAMIN + zgłoszenie, oświadczenia w pliku pdf:

Regulamin XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi w ramach cyklu Łódzkie Skrzydła

Plakat w pliku pdf:

Plakat XXVI Przeglądu Piosenki o Łodzi w ramach cyklu Łódzkie Skrzydła

Anna Gabrysiak – Towarzystwo Przyjaciół Łodzi


XXVI PRZEGLĄD PIOSENKI O ŁODZI

Przesłuchania – 28 i 29 kwietnia 2020 r. Sala Audytoryjna Centrum Dialogu im.Marka Edelmana w Łodzi ul.Wojska Polskiego 83

Spotkanie informacyjne - 15 kwietnia 2020 r., o godz.13.00 w Szkole Podstawowej nr 175 w Łodzi, ul.Pomorska 27

Regulamin będzie dostępny od dnia 3 lutego 2020 roku na stronie TPŁ www.tplodzi.eu, oraz na stronie Szkoły Podstawowej nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi www.sp175lodz.wikom.pl

dodano 29.01.2020 r.


Dniu dzisiejszym (21.01) Towarzystwo Przyjaciół Łodzi we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 175 im. Henryka Ryla rozpoczęło nowy cykl zajęć dla przedszkolaków Odkrywcy Łodzi.

Odkrywcy Łodzi

Odwiedziliśmy PM 94 i PM 71. Dzieci, słuchając piosenki w wykonaniu laureatów Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódź bajkowa”, przypomniały sobie bohaterów łódzkiego SEMAFORA. Rozmawialiśmy, jak należy przygotować się do wycieczki, aby zwiedzać Łódź i odkrywać jej tajemnice i najpiękniejsze zakątki. Ustaliliśmy, że koniecznie, oprócz wygodnego stroju zgodnego z porą roku, musimy zabrać na wycieczkę lornetkę, co pozwoli nam odnaleźć „skarby architektury” zaklęte w kamieniu. Rozpoczęliśmy naszą podróż od piosenki „Kołysze się nasza Łódź”. Poznaliśmy barwy Łodzi, herb, legendę o powstaniu miasta. w dalszej kolejności odbyliśmy wędrówkę po dzielnicach miasta poznając ich nazwy i lokalizację, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Czy wiesz, z jakiej dzielnicy Łodzi Twoja rodzina pochodzi”? Przedszkolaki dzielnie śpiewały, tańczyły, wyklejały i kolorowały. Dowiedziały się, jak wygląda kwiat bawełny i jak powstaje z niego bawełniana koszulka. Poznały Manufakturę i jej właściciela sprzed 100 lat Izraela Poznańskiego oraz Manufakturę dzisiaj, jako centrum handlowo – rozrywkowe. Przy użyciu lornetki odkrywaliśmy szczegóły architektoniczne zdobiące pałace, wille i kamienie. Dowiedzieliśmy się, że kamienne zwierzęta mieszkają nie tylko w ZOO a pracowite pszczoły były symbolem szkoły. Spotkanie zakończyliśmy wspólnymi zdjęciami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że zabawa połączona z nauką zawsze przynosi doskonałe efekty.
Zachęcamy do zwiedzania Łodzi.
GALERIA

dodano 22.01.2020 r.


WĘDRUJĄCE STUDIO SEMAFOR

15 stycznia WĘDRUJĄCE STUDIO SEMAFOR zawitało do Przedszkola Miejskiego nr 50 w Łodzi.
Zajęcia realizowane są w ramach cyklu TPŁ w przedszkolu" we współpracy ze Szkołą Podstawowa nr 175 w Łodzi. Przedszkolaki poznały bajkowe postacie, pomniki bohaterów SEMAFORA, układały puzzle, kolorowały, śpiewały, tańczyły i oglądały fragmenty bajek. Nasi mali przyjaciele z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z Łodzią.
GALERIA

dodan 16.01.2020 r.


Na początek roku trochę zaległych sprawozdań ze spacerów.

dodano 06.01.2020 r.


Ryszard Bonisławski Najbliższy spacer dnia 07.12.2019 r. poprowadzi prezes TPŁ Ryszard Bonisławski. Zbiórka godzina 10.00 Plac Wolności, temat: "Zapomniane kina dawnej Łodzi"

dodano 02.12.2019 r.


Serdecznie dziękujemy za wszystkie gratulacje, życzenia kolejnych jubileuszy, za ciepłe, cudowne słowa, które dodają nam skrzydeł i wiary w to, że nasze działania mają sens i znaczenie dla tak wielu… Dziękujemy, że byliście z nami.

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi ma już 60 lat. Dnia 23 listopada 2019 r. w gościnnych progach Łódzkiego Domu Kultury odbyły się uroczystości rocznicowe. Jubileusz zorganizowany został pod patronatem Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi ma już 60 lat

Swoją obecnością zaszczycili nas: prof. Marcin Gołaszewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Bogna Witkowska Dyrektor Wydziału Kultury, Dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben, obecny był również gospodarz obiektu Dyrektor ŁDK Waldemar Drozd, Bogumił Antczak reprezentujący ZASP, Iwona Bartosik Przewodnicząca Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Ryszard Mamenas Prezes Zarządu PTTK, przedstawiciele ŁCDNiKP, WODN, licznie reprezentowani byli przedstawiciele instytucji kultury, placówek oświatowych, dyrektorzy szkół, przedszkoli, przewodniczy, nauczyciele, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, sympatycy Łodzi. Przybyli do nas również przedstawiciele towarzystw regionalnych.
GALERIA

Podczas uroczystości prezes Ryszard Bonisławski przedstawił historię TPŁ, miały miejsce liczne gratulacje i podziękowania. Najbardziej wzruszającą chwilą spotkania było wręczenie statuetki dla naszej jubilatki – Pani Otylia Kurzawa ukończyła 100 lat! Pani Otylia Kurzawa ukończyła 100 lat!

Podczas spotkania miała miejsce promocja jubileuszowego wydawnictwa z okazji 15. rocznicy konkursu literackiego „Moje ulubione miejsce w Łodzi i regionie”. Wydanie prac sfinansowane zostało przez Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole oraz UMŁ w ramach zadania Promocja Oświaty, za co składamy serdeczne podziękowania.

Ucztę muzyczną przygotowali dla nas młodzi artyści reprezentujący zespoły Tytka i Fanaberia. Tort urodzinowy zakończył obchody rocznicowe w ŁDK. Punktem kulminacyjnym był spacer do pobliskiej cerkwi. Czekamy niecierpliwie na kolejny jubileusz, nasz lub naszych przyjaciół z województwa.

dodano 25.11.2019 r.


60.rocznica utworzenia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi

Uroczystość z okazji 60. rocznicy utworzenia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, połączona ze spotkaniem Towarzystw Regionalnych, odbędzie się 23 listopada 2019 roku w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi przy ul. Gen. Romualda Traugutta 18 w godzinach 11.00-13.00.
Do udziału w jubileuszu zaproszeni zostali członkowie Towarzystwa, Towarzystwa Regionalne, władze Miasta i województwa, dyrektorzy instytucji kulturalnych i oświatowych współpracujących z TPŁ, osoby szczególnie zasłużone dla popularyzacji edukacji regionalnej na przestrzeni ostatni dziesięcioleci.

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi rozpoczęło działalność w listopadzie 1959 roku, w celu pogłębienia wśród łodzian znajomości miasta i jego dziejów, popularyzacji zagadnień kultury i sztuki oraz kształtowaniu pozytywnych społecznie więzi międzyludzkich.
Od 2006 roku Towarzystwo Przyjaciół Łodzi jest organizacją pożytku publicznego.

Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 175 w Łodzi
Łódzki Dom Kultury

Uroczystość organizowana jest pod patronatem
Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej

Osoby do kontaktu:
Elżbieta Wojsa – członek zarządu TPŁ, tel. 502-896-842
Barbara Cygan – wiceprezes TPŁ, tel. 662-069-164


Nasza zbiórka OBCHODY 60-LECIA otrzymała numer "2019/1583/OR". Dane zawarte w zgłoszeniu zostały zamieszczone na portalu zbiórek publicznych
LINK do indywidualnej zbiórki

dodano 03.04.2019 r.


Łódź Nowy Rynek - obecnie Plac Wolności

ŁÓDŹ Nowy Rynek — obecnie plac Wolności

herb

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: