Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U — www.tplodzi.eu

  1. Image 01
  2. Image 02
  3. Image 03
  4. Image 04
  5. Image 05
  6. Image 06
do strony startowej

TPŁ
Łódź 90-406,
ul. Piotrkowska 17 lokal 69U
tel.: 607 828 892
tplodz1959@wp.pl

XXV Przegląd Piosenki o Łodzi
Łódzkie Skrzydła 2019
mural

Przegląd piosenki o Łodzi 2019


Zapraszamy dnia 03 czerwca o godzinie 11.00 na Koncert Finałowy
Jubileuszowego XXV Przeglądu Piosenki o Łodzi
Łódzkie Skrzydła 2019

Koncert Finałowy Jubileuszowego XXV Przeglądu Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła 2019- plakat

Plakat w pliku pdf do pobrania:

Koncert Finałowy Jubileuszowego XXV Przeglądu Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła 2019- plakat
Wyniki Łódzkie Skrzydła 2019
Wyniki XXV Przeglądu Piosenki
Łódzkie Skrzydła 2019

Jury XXV Przeglądu Piosenki „Łódzkie Skrzydła” 2019 w składzie:

  1. mgr Krystyna Pieimg class="prawyobraz" style="width: 50px;"tranek-Kulis – przewodnicząca jury, muzyk, dziennikarz muzyczny;
  2. mgr Krzysztof Cwynar – piosenkarz, kompozytor, animator kultury;
  3. mgr Beata Kurman – nauczyciel rytmiki i teoretycznych przedmiotów muzycznych w ZespoleSzkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi;
  4. prof. dr hab. Jolanta Gzella – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, mezzosopranistka;
  5. prof. dr hab. Beata Zawadzka-Kłos - Prorektor ds. studenckich i artystycznych AkademiiMuzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, sopran;
  6. dr Stanisław Kierner – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi,basbaryton, pianista i pedagog;
  7. mgr Anna Klimanek – animator kultury, muzyk;
  8. mgr Elżbieta Wojsa – etnomuzykolog, członek Zarządu TPŁ – sekretarz jury;

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  1. Solista do lat 7 – przedszkolaki
    • I miejsce:
      Piotr Kowski
      (lp.18) – zgłoszenie rodzica Miejskie Przedszkole nr 12 - Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
    • II miejsce:
      Julia Gadecka
      ( lp. 82)- Centrum Kultury Młodych – Lokatorska, Łódź, Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
    • III miejsce:
      Nie przyznano;
    • Wyróżnienia:
      Nie przyznano;
  2. Solista 7 – 10 lat
    • I miejsce ex aequo:
      Maja Bielińska
      (lp. 33) - Centrum Kultury Młodych – Lokatorska, Łódź, Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
    • Antonina Lewińska (lp. 55) - Szkoła Wokalna Beautiful Voice - Łódź Opiekun artystyczny: Aleksandra Sochacka;
    • II miejsce ex aequo:
      Aleksander Maląg
      (lp. 20) – Klub „Dąbrowa” filia C KM – Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Magdalena Ciura (lp. 58) - Szkoła Podstawowa nr 55 - Łódź Opiekun artystyczny: Radosław Ciura;
    • III miejsce ex aequo:
      Aleksander Bukarewicz
      (lp. 24) – Społ. Szkoła Muzyczna im Wł. Szpilmana - Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Martyna Sujka (lp. 57) - Szkoła Wokalna Beautiful Voice - Łódź Opiekun artystyczny: Aleksandra Sochacka;
    • Wyróżnienia:
      Zofia Wiernik
      (lp. 17) - Klub „Dąbrowa” filia CKM – Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Krystyna Kowska (lp. 19) – Zgłoszenie rodzicaSzkoła Podstawowa nr 169 - Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Weronika Olczyk (lp. 22) - Klub „Dąbrowa” Filia CKM - Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Anna Olszewska (lp. 26) - Społeczna Szkoła Muz. Im Wł. Szpilmana – Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Jagoda Tranda (lp. 27) - Szkoła Podstawowa 164 - ŁódźOpiekun artystyczny: Ewa Woźniak;
      Lena Grot (lp. 34) - Centrum Kultury Młodych - Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Joachim Prociów (lp. 35) - Centrum Kultury Młodych - Łódź Opiekun artystyczny Marlena Barszczewska;
      Marta Banasik (lp. 36) - Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO - Łódź Opiekun artystyczny Izabella Sulima;
      Martyna Grzebisz (lp. 37) - Zgłoszenie rodzica Szkoła Podstawowa – Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Marianna Prorok (lp. 37) - SP Nr 2 z oddziałami Integracyjnymi - Ozorków Opiekun artystyczny: Beata Klauze;
      Iga Tomczyk (lp. 43) - Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 - Łódź Opiekun artystyczny Izabella Sulima;
      Aleksandra Jaworska (lp. 62) - Szkoła Podstawowa nr 193 - Łódź Opiekun artystyczny Joanna Papińska;
      Aleksandra Bieniek (lp. 80) - Kurs instrumentalny Towarzystwo Oświatowe „Edukacja” - Łódź Opiekun artystyczny: Małgorzata Syrek;
      Maciej Grochulski (lp. 86) - Zgłoszenie rodzicaSzkoła Podstawowa nr 40 – Łódź Opiekun artystyczny Magdalena Rajkowska;
      Elżbieta Cosgrawe (lp. 110) - Szkoła Podstawowa - Stare Skoszewy Opiekun artystyczny Ewa Szubert;
      Zuzanna Łakomiak (lp. 118) - Szkoła Podstawowa nr 162- Łódź Opiekun artystyczny Jacek Osiński;
  3. Solista 11 – 13 lat
    • I miejsce ex aequo:
      Amelia Jaworowska
      (lp. 56) - SP nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi - Ozorków Opiekun artystyczny: Elżbieta Paciorek, Aleksandra Sochacka;
      Oskar Ozi Wasilewski – (lp.87 )- Zgłoszenie rodzica Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 67 Łódź - Opiekun artystyczny: Małgorzata Wasilewska;
    • II miejsce ex aequo:
      Maria Przybylska
      – (lp.38) - Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1- Łódź Opiekun artystyczny: Andrzej Wierzbowski;
      Martyna Pawlicka (lp. 61) - Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 - Łódź Opiekun artystyczny: Andrzej Rychlicki-Kicior;
    • III miejsce ex aequo:
      Jan Janik
      (lp. 95) - Szkoła Podstawowa Nr 184 -Łódź Opiekun artystyczny Monika Sikora;
      Wiktor Sękalski (lp. 99) - Szkoła Podstawowa Nr 142- Łódź Opiekun artystyczny: Liliana Ciszewska
    • Wyróżnienia:
      Oliwier Cywiński
      (lp. 13) - Szkoła Podstawowa Nr 205- Łódź Opiekun artystyczny Ewa Kryszczuk;
      Adam Kraszewski (lp. 21) - Klub „Dąbrowa” Filia CKM - Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Oskar Hołys (lp. 25) - Społeczna Szkoła Muzyczna im Wł. Szpilmana - Łódź Opiekun artystyczny: Marlena Barszczewska;
      Kamila Naji (lp. 49) - Szkoła Podstawowa nr 41 – Łódź Opiekun artystyczny: Ewa Naji;
      Aleksandra Wardęszkiimg class="prawyobraz" style="width: 50px;"ewicz (lp. 50) - Zgłoszenie rodzicaSzkoła Podstawowa nr 152 Opiekun artystyczny: Wojciech Juśkiewicz;
      Natalia Rączkowska (lp.51)Szkoła Podstawowa nr 81 - Łódź Opiekun artystyczny: Ewa Maciejewska;
      Maria Szkudlarek (lp. 54)Szkoła Podstawowa nr 81 - Łódź Opiekun artystyczny: Ewa Maciejewska;
      Maciej Majtczak (lp. 93) - Szkoła Podstawowa Nr 184 – Łódź Opiekun artystyczny Monika Sikora;
      Alicja Nowicka (lp 97) -Szkoła Podstawowa nr 2 - Tuszyn Opiekun artystyczny: Justyna Kuśnierczyk;
      Patrycja Lamparska (lp. 100) - Szkoła Podstawowa nr 142 - Łódź Opiekun artystyczny Liliana Ciszewska;
      Melania Bielecka (lp. 112) - Szkoła Podstawowa nr 152Opiekun artystyczny: Anna Drzewiecka;
  4. Solista powyżej 14 lat
    • I miejsce ex aequo:
      Magdalena Barszczewska
      (lp.16) – Klub „Dąbrowa” filia C KM – Łódź Opiekun artystyczny Marlena Barszczewska;
      Estera Kmiecik (lp.89) – Szkoła Podstawowa Nr 184- ŁódźOpiekun artystyczny Monika Sikora;
    • II miejsce:
      Aniela Dziąg
      (lp. 31) – Szkoła Podstawowa Jana Pawła II - Łódź Opiekun artystyczny: Dorota Smolarek -Dąbrowska;
    • III miejsce ex aequo:
      Natalia Izydorczyk
      (lp. 78) – Szkoła Podstawowa - Uniejów Opiekun artystyczny : Agnieszka Pajor;
      Duet Marika Julia Ganc i Oliwia Stanisławska (lp. 92) - Szkoła Podstawowa Nr 184- Łódź Opiekun artystyczny Monika Sikora;
    • Wyróżnienia:
      Maria Kamińska
      (lp. 9) - Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 3 -Łódź Opiekun artystyczny Elżbieta Kozowicz-Sobczak;
      Marcelina Miller - (lp. 41) - Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 - Łódź Opiekun artystyczny: Izabella Sulima;
      Natalia Holonko (lp. 47) – Zespół Szkół Przemysłu Mody - Łódź Opiekun artystyczny: Marta Królikowska, Piotr Janik;
  5. Zespół do lat 7 – Przedszkolaki
    • I miejsce:
      Zespół wokalno-instrumentalny Misie
      (lp. 81) - Przedszkole Sióstr Felicjanek - Łódź Opiekun: Monika Marczak, s. Barbara Śliwowska;
    • II miejsce:
      Nie przyznano;
    • III miejsce:
      Zespół „Radosne nutki”
      (lp. 3) – Przedszkole Miejskie Nr 130 - Łódź Opiekun artystyczny Edyta Torka;
    • Wyróżnienia:
      Nie przyznano;
  6. Zespół 7 - 10 lat
    • I miejsce:
      Nie przyznano;
    • II miejsce:
      Zespół „Szafa gra”
      (lp. 106) - Szkoła Podstawowa nr 2 - Łódź Opiekun artystyczny Katarzyna Gronkiewicz;
    • III miejsce:
      Nie przyznano;
    • Wyróżnienia:
      Zespół „Kozińskie nutki”
      (lp. 103) - Szkoła Podstawowa nr 91 - Łódź Opiekun artystyczny Joanna Dudzińska;
      Zespół „Sposób na nudę” (lp. 111) - Szkoła Podstawowa nr 152 Opiekun artystyczny: Anna Drzewiecka;
  7. Zespół 11- 14 lat
    • I miejsce ex aequo:
      Zespół mŁodzianki
      (lp. 59) – Szkoła Wokalna Beautiful Voice - Łódź Opiekun artystyczny Aleksandra Sochacka;
      Zespół wokalny Cykady (lp. 77) – Miejski Ośrodek Kultury - Sulejów Opiekun artystyczny: Anetta Bartłomiejczyk
    • II miejsce:
      Zespół TYTKA
      (lp. 84) - Klub „Dąbrowa” Filia CKM - Łódź Opiekun artystyczny: Marek Fetter;
    • III miejsce:
      Zespół wokalny Tuzinki
      (lp. 32) - Szkoła Podstawowa nr 12 - Łódź Opiekun artystyczny Izabela Muszyńska;
    • Wyróżnienia:
      Nie przyznano;
  8. Zespół powyżej 14 lat
    • I miejsce:
      Zespół wokalny Fanaberia
      (lp. 90) – Szkoła Podstawowa Nr 184 - Łódź Opiekun artystyczny Monika Sikora;
    • II miejsce:
      Nie przyznano;
    • III miejsce:
      Nie przyznano;
    • Wyróżnienia:
      Zespół THIRD-CASE
      (lp. 48) - Zespół Szkół Przemysłu Mody - Łódź Opiekun artystyczny: Marta Królikowska, Piotr Janik;
  9. Chór do 14 lat
    • I miejsce:
      Chór Brawo
      (lp. 96) - Szkoła Podstawowa nr 34 - Łódź Opiekun artystyczny: Izabela Muszyńska;
    • II miejsce:
      Chór SP 202
      (lp. 122) - Szkoła Podstawowa nr 202 Opiekun artystyczny: Filip Marciniak;
    • III miejsce:
      Chłopięcy chór kameralny Chcemy śpiewać
      (lp. 88) Opiekun artystyczny: Katarzyna Sawiak;
    • Wyróżnienia:
      Nie przyznano;

Nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi w postaci nagrania w studiu nagrań Akademii Muzycznej im. K i G. Bacewiczów w Łodzi otrzymują:

  1. Aleksander Maląg ( lp. 20,1) - Klub „Dąbrowa” filia C KM – Łódź Opiekun artystyczny Marlena Barszczewska nagranie piosenki: „Bajkowa Łódź” - premiera, muzyka: Marlena Barszczewska słowa: Urszula Kowalska;
  2. Maria Przybylska (lp. 38,1) Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1- Łódź Opiekun artystyczny Andrzej Wierzbowski nagranie piosenki: „Łódź z lotu ptaka” - premiera, muzyka: Andrzej Wierzbowski słowa: Monika Sikora;
  3. Oskar Ozi Wasilewski (lp. 87,1) - Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 67 – Łódź Opiekun artystyczny: Małgorzata Wasilewska nagranie piosenki: „Jak na skrzydłach”- premiera, muzyka i słowa: Małgorzata Wasilewska i Oskar Wasilewski;

Termin nagrania – ustalony zostanie z każdym wykonawcą indywidualnie. Do nagrania w Studiu Nagrań Radia Łódź S.A.,
Jury wytypowało następujące piosenki premierowe:

  1. Nowy Walczyk o Łodzi (lp. 55,1) muzyka i słowa Krystyna Balsam wykonanie: Antonina Lewińska Szkoła Wokalna Beautiful Voice – Łódź Opiekun artystyczny: Aleksandra Sochacka.
  2. Bałucka piosenka - (lp. 56,1) muzyka: Piotr Hertel słowa: Zofia Bąbol - Czerwińska wykonanie: Amelia Jaworowska SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi - OzorkówOpiekun artystyczny: Elżbieta Paciorek, Aleksandra Sochacka.
  3. Piosenka dla Pana Tuwima -premiera (lp. 77,2) muzyka i słowa: Anetta Bartłomiejczyk wykonanie: Zespół wokalny „Cykady”Miejski Ośrodek Kultury – Sulejów Opiekun artystyczny Anetta Bartłomiejczyk.
  4. Wpadnij do Łodzi - premiera (lp.96,1) muzyka: Marek Muszyński słowa: Marek Muszyński, Barbara Zytka wykonanie: Chór „Brawo” Szkoła Podstawowa nr 34 – Łódź Opiekun artystyczny: Izabela Muszyńska.
  5. Łódź bajkowa - premiera (lp. 103,21) muzyka: Joanna Dudzińska słowa: Iwona Filanowska wykonanie: Zespół ”Kozińskie nutki” Szkoła Podstawowa nr 91 - ŁódźOpiekun artystyczny Joanna Dudzińska.
  6. Wiatr historii – premiera (lp. 122,2) muzyka i słowa: Filip Marciniak wykonanie: Chór SP 202 Szkoła Podstawowa nr 202 - Łódź Opiekun artystyczny Filip Marciniak.

Termin nagrania – ustalony zostanie z każdym wykonawcą indywidualnie.

Do zapisu w śpiewniku łódzkim Jury wytypowało następujące piosenki premierowe:

  1. Kołysanka dla Łodzi - (lp.9,1) muzyka: Elżbieta Kozowicz- Sobczak, słowa: Anna Kamińska.
  2. Łódź płynie – (lp. 16,1) muzyka: Cezary Mogielnicki, słowa: Urszula Kowalska.
  3. Bajkowa Łódź - (lp.20,1) muzyka: Marlena Barszczewska, słowa: Urszula Kowalska.
  4. Łódź z lotu ptaka – (lp.38,1)muzyka: Andrzej Wierzbowski, słowa: Monika Sikora.
  5. Marta siubrana – (lp. 44,2)muzyka i słowa: Włodzimierz Jakiel.
  6. Łódź- moje miasto - (lp.59,1) muzyka i słowa: Aleksandra Sochacka.
  7. Piosenka dla Pana Tuwima - (lp. 77,2) muzyka i słowa: Anetta Bartłomiejczyk.
  8. Moja Łódź -(lp. 84,2) muzyka: Marek Fetter, słowa: praca zbiorowa zespołu Tytka i przyjaciele.
  9. Jak na skrzydłach - (lp. 87,1) muzyka i słowa: Małgorzata Wasilewska i Oskar Wasilewski.
  10. Wpadnij do Łodzi - (lp.96,1) muzyka: Marek Muszyński, słowa: Marek Muszyński, Barbara Zytka.
  11. Łódź bajkowa – (lp.103,1) muzyka: Joanna Dudzińska słowa: Iwona Filanowska.
  12. Stajnia jednorożców – (lp. 106,1) muzyka i słowa: Krzysztof Słomczyński.
  13. Łódka – (lp.108,2) muzyka i słowa: Emilia Jurczak14.„Wiatr historii” - (lp.122,2) muzyka i słowa: Filip Marciniak.

Ostateczny termin dostarczenia prymek piosenek: 06.05.2019.

Sekretarz jury: Elżbieta Wojsa


Jubileuszowy XXV Przegląd Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła 2019 odbędzie się 24 i 25 kwietnia 2019 r. w Auli Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Do konkursowych przesłuchań przystąpi kilkuset uczestników ze szkół, przedszkoli i placówek pozaszkolnych Łodzi i województwa, prezentując piosenki o Łodzi w występach solowych, zespołowych i chóralnych.

Uroczysty koncert laureatów zaplanowano na 3 czerwca 2019 r., w Auli Akademii Muzycznej w Łodzi, przy ul. Żubardzkiej 2a. Początek o godz. 11.00. Organizatorem projektu jest Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które od ponad dwudziestu lat niekonwencjonalnie, bo poprzez piosenki, przybliża najmłodszym członkom naszej społeczności historię, tradycje i współczesność naszego miasta, pogłębiając tym samym więzi z Małą Ojczyzną.

Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 175 w Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 46 w Łodzi
Rada Osiedla „Katedralna”

Patronaty honorowe nad Jubileuszowym XXV Przeglądem Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła” 2019 przyjęli:
Hanna Zdanowska - Prezydenta Miasta Łodzi
Rada Miejska w Łodzi
Łódzki Kurator Oświaty
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Patronaty medialne przyjęli:
TVP3 O/Łódź
Telewizja TOYA
Radio Łódź S.A.
Miasto Dzieci - Kraków
Miasto Dzieci - Łódź

PROJEKT DOFINANSOWANY Z BUDŻETU URZĘDU MIASTA ŁODZI

ZAPROSZENIE
do udziału w Jubileuszowym XXV Przeglądzie Piosenki o Łodzi "Łódzkie Skrzydła 2019”  

Szanowni Państwo,
  Szkoła Podstawowa nr 175, Szkoła Podstawowa nr 46 i Towarzystwo Przyjaciół Łodzi zapraszają do udziału w Jubileuszowym XXV Przeglądzie Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2019”.
Przesłuchania konkursowe: 24 i 25 kwietnia 2019 r. Miejsce przesłuchań: Aula Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

Spotkanie informacyjne organizatorów z opiekunam i uczestników konkursu, odbędzie się w dniu:
08 kwietnia(poniedziałek) o godz.13.00Natalia Holonko (lp. 47) – Zespół Szkół Przemysłu Mody - ŁódźOpiekun artystyczny: Marta Królikowska Piotr Janik.......................................................................................................Zespół do lat 7 – Przedszkolaki I miejsce:Zespół wokalno-instrumentalny „Misie” (lp. 81) - Przedszkole Sióstr Felicjanek - ŁódźOpiekun: Monika Marczak, s. Barbara ŚliwowskaII miejsce: Nie przyznano III miejsce:Zespół „Radosne nutki” (lp. 3) – Przedszkole Miejskie Nr 130 - ŁódźOpiekun artystyczny: Edyta TorkaWyróżnienia: Nie przyznano..........................................................................................................Zespół 7 - 10 latI miejsce:Nie przyznanoII miejsce:Zespół „Szafa gra”(lp. 106) - Szkoła Podstawowa nr 2 - ŁódźOpiekun artystyczny Katarzyna Gronkiewicz III miejsce ex aequo:Nie przyznanoWyróżnienia: Zespół „Kozińskie nutki”(lp. 103) - Szkoła Podstawowa nr 91 - ŁódźOpiekun artystyczny: Joanna Dudzińska6 w Szkole Podstawowej nr 175 w Łodzi, ul. Pomorska 27.
Na spotkaniu przedstawiony będzie harmonogram przesłuchań.
Omówione także będą sprawy organizacyjne związane z konkursem.
Obecność opiekuna/rodzica na tym spotkaniu jest obowiązkowa

Spotkanie organizacyjne w sprawie Przeglądu Piosenki o Łodzi - obecność obowiązkowa - plakat

Plakat w pliku doc do pobrania:

Spotkanie organizacyjne w sprawie Przeglądu Piosenki o Łodzi - obecność obowiązkowa - plakat

Termin nadsyłania/składania zgłoszeń na konkurs: 25.03.2019

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi,  Łódź, ul Piotrkowska 17, front, I piętro.
Elżbieta Wojsa dyżuruje w każdą środę, w godzinach 11.00 – 14.00
tel. 502-896-842
mail: tpl.konkurs.piosenki@onet.eu 
Anna Gabrysiak
tel.  603-786-168
mail: tpl.konkurs.piosenki@gmail.com
Anna Klimanek
tel. (42) 646-56-05
mail: ank.amuz@hotmail.com


REGULAMIN + zgłoszenie, oświadczenia w pliku pdf do pobrania:

Regulamin XXIV Przeglądu Piosenki o Łodzi w ramach cyklu Łódzkie Skrzydła i komplet oświadczeń

Zgłoszenie, oświadczenia w pliku doc do pobrania:

Zgłoszenie, oświadczenia w pliku doc
herb
Kalendarium:
notatki ze spacerów 2019
Znalezione w sieci:
do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: