Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U

Spotkajmy sie w Łodzi 2022


W 2022 roku TPŁ realizowało projekt z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci "Spotkajmy sie w Łodzi". Oto relacje i fotograFIE z wybranych.

21 października 2022 r,
21 października uczniowie poznawali historię rodu Poznańskich. Wędrówka po obecnej Manufakturze i jej okolicy dostarczyła im wiadomości o dawnych obiektach fabrycznych bawełnianego królestwa Izraela Poznańskiego. Współczesne: sklepy, restauracje, kręgielnia czy kino okazały się być dawnymi obiektami fabrycznymi: tkalnią, farbiarnią i drukarnią, a nawet elektrownią i strażą pożarną.
Uczniowie poznali też dzieje rodu Poznańskich, opowiedziane im przez przewodnika Annę Drzewiecką. Uwagę dzieci zwróciły famuły - kamienice dla robotników i dawna szkoła, w której mogli się uczyć ich rówieśnicy.

12 listopada 2022 r.
Tym razem tematem spaceru była ul. Piotrkowska i Nowe Centrum Łodzi. Spotkaliśmy się przy Ławeczce Tuwima. Krótka opowieść pani przewodnik o tym wspaniałym poecie – łodzianinie przypomniała uczestnikom najważniejsze fakty z życia twórcy. Dowiedzieliśmy się również o tym, że jego siostra – Irena przetłumaczyła „Kubusia Puchatka”. Podczas spaceru po Piotrkowskiej podziwialiśmy kamienice przyozdobione pięknymi detalami architektonicznymi. Szczególnie zachwyciła nas kamienica pod Gutenbergiem. Przywitaliśmy się z misiem Uszatkiem, Arturem Rubinsteinem i znanymi postaciami upamiętnionymi na muralu „Zasłużeni dla Łodzi”. Odnawianą właśnie ul. S. Moniuszki dotarliśmy do samego centrum nowoczesnego miasta – Dworca Fabrycznego oraz EC1.
Te nowoczesne obiekty, choć tak różne od oglądanych wcześniej zabytków, również wzbudziły nasze zainteresowanie.

4 października 2009
25 listopada uczniowie poznali historię rodu Geyerów i łódzkiego przemysłu XIX i XX ww. Odwiedzili dawną własność Ludwika - Białą Fabrykę, a dzisiejsze Centralne Muzeum Włókiennictwa. Pod kierunkiem przewodnika (Anny Drzewieckiej) przyjrzeli się maszynom włókienniczym: przędzarkom, krosnom i innym oraz mogli obserwować ich pracę. Bardzo zainteresowała dzieci sala laboratorium z próbkami tkanin, której strukturę oglądały z wielkim zainteresowaniem. Uczniowie zwiedzili również znajdujący się za muzeum skansen. Podobały im się dawne robotnicze drewniane domy, a szczególnie ażurowa willa letniskowa.
Na koniec wszyscy uściskali łapki trzem misiom z Se-ma-fora.

Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi Spotkajmy sie w Łodzi

dodano dnia 23.12.2022 r.


herb
do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: