Łódź ul.Legionów 22 - "W oczekiwaniu na ratunek" - paw_mak ©
Ci którzy odeszli
Była długoletnią nauczycielką w Technikum Chemicznym w Łodzi, zasłużonym pedagogiem i przyjacielem młodzieży. Była działaczką społeczną, aktywnie działała w Towarzystwie Przyjaciół Łodzi.
Był wybitnym działaczem społecznym, przewodniczącym PKPS Miasta Łodzi, działaczem sportowym. W latach 1959-1967 był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej TPŁ.
Z zawodu była urzędniczką pocztową. Była działaczką społeczną. Od powstwania Towarzystwa Przyjaciół Łodzi przez wiele lat była przewodniczącą Koła TPŁ przy Łódzkim Domu Kultury.
Był gorącym miłośnikiem i propagatorem kultury muzycznej w Łodzi. Działacz społeczny. Był przewodniczącym Klubu Miłośnikółw Filharmonii TPŁ.
...doktor teologii w zakresie historii Kościoła, teolog, historyk Kościoła, absolwent KUL, starszy kustosz i kierownik działu historii i kultury Muzeum Historii Miasta Łodzi... Wikipedia
Była nauczycielką. Była wszechstronną działaczną społeczną, czego dowodem jest wiele wyróżnień i odznaczeń, które otrzymała. Od powstania TPŁ była przewodniczącą sekcji szkolnej.
Filolog onomasta, profesor zwyczajny, polski językoznawca, profesor i rektor Uniwersytetu Łódzkiego...Wikipedia Był członkiem Zarządu TPŁ.
Była sekretarzem Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi, Dyrektorem Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Łodzi. Była działaczką społeczną, członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Był wieloletnim pracownikiem Wydziału Finansowego Rady Narodowej Miasta Łodzi. Był działaczem społecznym, członkiem Zarządu TPŁ. W latach 1959-197 był księgowym Towarzystwa.
Polski archiwista i konserwator zbiorów archiwalnych Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Łodzi, współzałożyciel i wieloletni zasłużony działacz Towarzystwa Przyjaciół Łodzi...Wikipedia
potrzebna notka biograficzna
potrzebna notka biograficzna
Była działaczką społeczną. W latach 1963-1977 była pracownicą Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Była teatrologiem, historykiem teatru, zasłużonym badaczem dziejów teatru łódzkiego. Napisała wiele prac poświęconych teatralnej Łodzi, m.in. "Zelwerowicz i scena łódzka". Była działaczką społeczną, aktywnie działała w Towarzystwie Przyjaciół Łodzi.
Nestor łódzkich przewodników, członek Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Wielokrotny inicjator i organizator uroczystości na łódzkim Starym Cmentarzu, związanych z historycznymi wydarzeniami...Wikipedia
Polski historyk...Wikipedia Historyk dziejów gospodarczo-społecznych XIX w., wybitny znawca przemysłu łódzkiego i łódzkiej klasy robotniczej. Była działaczką społeczną, członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Był naczelnym redaktorem "Głosu Robotniczego", działaczem sportowym i społecznym. Od 1959 roku był członkiem Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Była zasłużonym pedagogiem, autorką wielu publikacji z zakresu nauki języka polskiego. Była działaczką społeczną, aktywnie działała w Towarzystwie Przyjaciół Łodzi... Wikipedia
Wieloletnia działaczka Towarzystwa Przyjaciół Łodzi (od 1975), członek Zarządu i przewodnicząca Sekcji Teatralnej TPŁ. Laureatka Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” w 1995r....Wikipedia
Prawnik, dyrektor teatrów dramatycznych...Wikipedia Długoletnia działaczka i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi... Medal "PRO PUBLICO BONO" im. Sabiny Nowickiej
Polski aktor teatralny i filmowy, publicysta, dziennikarz, reżyser teatralny, działacz kulturalny i propagator muzyki klasycznej...Wikipedia
Był długoletnim kierownikiem Wydziału Organizacyjno-Prawnego Rady Narodowej Miasta Łodzi i radca prawny Urzędu Miasta Łodzi. Był wszechstronnym działaczem społecznym, wieloletnim wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Dziennikarz, legenda łódzkiego dziennikarstwa, ... Publikował pod pseudonimami Hendryk, Henryk i M. Jastrzębiec...Wikipedia Był jednym z inicjatorów i założycieli Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Był członkiem Zarządu TPŁ. W latach 1959-1972 pełnił funkcję skarbnika.
Zasłużony działacz kultury, pedagog. Przez 30 lat pracowała w instytucjach upowszechniania kultury. Wieloletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Przez wiele lat była kierownikiem biura TPŁ. W 2005 roku otrzymała odznakę "Zasłużony dla Miasta Łodzi".
Był zasłużonym nauczycielem szkół specjalnych. Był działaczem społecznym. Założył Oddział Poleski TPŁ.
potrzebna notka biograficzna
potrzebna notka biograficzna
Był kierownikiem Opieki Społecznej w Wydziale Zdrowia Rady Narodowej. oddany ludziom niepełnosparawnym i starszym, wrażliwy na niedolę ludzką. Był działaczem społecznym, członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i Kolegium Obywatelskiego przy TPŁ.
Dnia 10 maja 2024 roku pożegnaliśmy Panią Lucynę Sochaczewską. Od 1973 roku była związana z Towarzystwem Przyjaciół Łodzi i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Jako ekonomistka dzieliła się swoją wiedzą pełniąc funkcję skarbnika TPŁ i Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej TPD. Przez całe swoje życie podejmowała szereg inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży, za co w 2009 roku została wyróżniona Odznaką "Za zasługi dla Miasta Łodzi”.
Antoni Binasiak, ur. 13 czerwca 1936 r. w Piotrkowie Trybunalskim – zm. 30 maja 2024 r. w Łodzi, społecznik, nauczyciel, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Pedagogicznego w Piotrkowie Trybunalskim i Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego Aktywny działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego – członek, a następnie prezes słynnego Chóru Nauczycielskiego, z którym pokonał tysiące kilometrów dając wiele niezapomnianych koncertów, działacz Zarządu Oddziału Łódź-Bałuty i Zarządu Okręgu Łódzkiego, współpracownik Klubu Nauczyciela, wieloletni członek Sekcji Opieki nad Dzieckiem Zarządu Głównego ZNP, całym sercem zaangażowany w sprawy dzieci wymagających szczególnej opieki. Wicedyrektor Łódzkiego Domu Kultury, dyrektor Państwowego Domu Dziecka Nr 1 im. Janka Krasickiego w Łodzi. Współzałożyciel i pierwszy prezes Oddziału Nauczycielskiego PTTK, propagator turystyki pieszej i górskiej wśród nauczycieli. Działacz Towarzystwa Przyjaciół Łodzi od reaktywacji stowarzyszenia w 1959 r., wieloletni członek, wiceprezes Zarządu, a następnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej TPŁ, orędownik popularyzacji i znawca historii Łodzi i osób z nią związanych, a także animator działań kulturalnych sławiących Łódź, w tym interdyscyplinarnego cyklicznego konkursu „Łódzkie Skrzydła”.
W ostatnich latach życia inicjator i współorganizator kilkunastu edycji spotkań „Klubu 50-latków” – koleżanek i kolegów z Państwowego Liceum Pedagogicznego w Piotrkowie Trybunalskim. Za działalność zawodową i społeczną uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP, Honorową Odznaką Miasta Łodzi, a także Honorową Odznaką PTTK.
Łódź ul. Franciszkańska 1/3, Pałac Alfreda Biedermanna
widok od strony ul. Smugowej - paw_mak ©
Znani w naszym gronie
Bibliotekarz i bibliofil, działacz społeczny. Należał do najbardziej popularnych i zasłużonych ludzi naszego miasta. Ukończył studia w Wyższej Szkole Nauk Społeczno - Ekonomicznych w Łodzi oraz w Wolnej Wszechnicy Polskiej.
Był jednym z organizatorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi
i kierował nią
od 1917 roku do października 1963 roku. W 1919 roku stworzył
pierwsze koło terenowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Opracował także koncepcję "wzorowej sieci bibliotek opartych na postawie umiastowienia",
w skład której miały wchodzić: wypożyczalnie dla dzieci, wypożyczalnie dla dorosłych
i biblioteka publiczna w charakterze centralnej książnicy naukowej.
Do 1939 roku sieć łódzkich placówek objęła 10 bibliotek. W 1922 roku utworzył pierwsze
w Polsce biblioteki publiczne dla dzieci.
Był współzałożycielem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.
W latach 1920 - 23 Kierował Uniwersytetem Ludowym na Bałutach, był asystentem przy katedrze bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego.
W 1956 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Był członkiem Rady Kultury i Sztuki oraz Rady Naukowej Biblioteki Narodowej.
Był autorem wielu prac popularyzatorskich o tematyce bibliotekarskiej, a jego dorobek publicystyczny obejmuje ponad 100 pozycji.
W latach 1959-1971 był członkiem Zarządu TPŁ.
znany dziennikarz i radiowiec, wieloletni pracownik Rozgłośni Łódzkiej Polskiego Radia. Popularnie nazywany był "Bolbusiem". Pochodził ze starej rodziny pedagogów, osiadłej od wielu lat w Tuszynie pod Łodzią...
...Pracował również społecznie. Kontynuował bardzo rozległą akcję odczytową, współpracował z Poradnikiem Muzycznym, przewodniczył przez kilka lat Stowarzyszeniu Przyjaciół Opery i był aktywnym członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Za wieloletnią pracę i działalność społeczną został odznaczony m.in. Orderem Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodą miasta Łodzi (1961) i dwukrotnie nagrodą Radia i Telewizji... Wikipedia
– polski pisarz i tłumacz. Ojciec poetki Doroty Chróścielewskiej i prawnika – prof. dr. Wojciecha Chróścielewskiego, mąż Honoraty Chróścielewskiej. Wikipedia
– polski reżyser i aktor teatralny, minister kultury i sztuki, poseł na Sejm II kadencji. Wikipedia
– polski geograf i geomorfolog. Wikipedia
– polski dziennikarz, pisarz, eseista, poeta. Pisał pod pseudonimami Andrzej Żański, Aleksy Orłów, dr Sylwester Podolski, Jago, Jagosz (tego używał najczęściej). Wikipedia
– archiwista, historyk, badacz i popularyzator przeszłości regionu łódzkiego, działacz polityczny i społeczny, nauczyciel, poseł na Sejm PRL IV i V kadencji. Wikipedia
...potrzebna krótka notka biograficzna
Działał w Towarzystwie Przyjaciół Łodzi. W latach 1988-1990 był jego przezesem. W 1990 roku zrzekł się funkcji przed upływem kadencji. Wikipedia
– dyrektor teatrów łódzkich, organizatorka życia teatralnego. Z wykształcenia prawniczka. Współtwórczyni i pierwsza dyrektor Opery Łódzkiej (1954-1961), współtwórczyni Teatru Ziemi Łódzkiej (1953), długoletnia wicedyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1947-1968, 1984-2002), wicedyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1980-1984), inicjatorka i budowniczy Sceny Kameralnej im. Leona Schillera w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi (1994), współtwórczyni (wspólnie z Feliksem Parnellem) łódzkiego szkolnictwa baletowego (1958-1961). Długoletnia działaczka i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.Wikipedia
– polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor teatru. Był również działaczem społecznym. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Wikipedia
– polski historyk, mediewista, znawca nauk pomocniczych historii. Wikipedia
- z domu Strzelbicka, ps. „Maria” i „Jarema” – polska teoretyk i historyk literatury, teatrolog, profesor zwyczajny, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Wikipedia
– polski pisarz, dziennikarz, żołnierz Września 1939 i Armii Krajowej. Z wykształcenia prawnik. Wikipedia
– polski nauczyciel, pedagog, organizator oświaty i wychowania w Łodzi, kurator oświaty w Łodzi, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ). Łodzianin, który całe swoje życie zawodowe spędził w rodzinnym mieście. Wikipedia
– polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, obrońca Polski z września 1939, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Był również działaczem społecznym, aktywnie działał w Towarzystwie Przyjaciół Łodzi, zwłaszcza w Klubie Miłośników Teatru. Brał udział we wszystkich akcjach organizowanych przez Klub Miłośników Teatru przyczyniając się do spopularyzowania kultury teatralnej w Łodzi. Wikipedia
Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz,
Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski,
Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej)
paw_mak ©
aktualizowana dnia: