Przeżyjmy to jeszcze raz.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z premiery ŚPIEWNIKA ŁÓDZKIEGO Bo ja lubię Łódź
dodano 03.11.2022 r.
ŚPIEWNIK ŁÓDZKI 2007-2022 "Bo ja lubię Łódź" wydany.
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wydało kolejny śpiewnik z piosenkami o Łodzi. Jego promocja będzie miała miejsce dnia 8 października 2022 roku o godzinie 17.00 w Teatrze Piccolo.
Po tym terminie wszystkich chętnych, którzy chcą nabyć Śpiewnik, prosimy o kontakt.
dodano 02.10.2022 r.
Wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi 1962-2006 bibliografia
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi; Łódź; 2006
Jedną z głównych form działania Towarzystwa Przyjaciół Łodzi zapisanych w jego statucie jest:
"... wydawanie dokumentów archiwalnych, wspomnień, albumów, kart widokowych i innych publikacji,
mających na celu upowszechnianie wiedzy o dawnej i dzisiejszej Łodzi ...".
Pierwsza publikacja wydana przez TPŁ ukazała się w 1962 roku. Przez kilkanaście lat zajmowała się tym Sekcja Wydawnicza TPŁ. Po jej likwidacji zadanie to przejął Zarząd Towarzystwa.
Piosenki o Łodzi z cyklu konkursów "Łódzkie Skrzydła" pod redakcją Zdzisława Kurmana;
Towarzystwo Przyjaciół Łodzi; Łódź; 2001
Krótka historia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi 1959-2009
K. Wiśniewska, M. Pawlak
Książka prezentuje historię powstałego w 1936 roku i reaktywowanego w 1959 roku Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński - Łódź 2010
"Były dancingi i grały orkiestry w mieście Łodzi"
J. Krzywik-Kaźmierczyk
Książka zabierze Państwa w podróż do miejsc, doskonale znanych łodzianinowi w czasach PRL-u, w których grały najlepsze ówczesne orkiestry (m.in. „Braci Łopatowskich”, Krochmalskiego, „Braci Wander”).
O godzinie jedenastej rano czytelnik będzie mógł posłuchać opowieści przy klezmerskim stoliku w „Grand Café”, popołudnie spędzi na studiowaniu osobistego pamiętnika muzyka, by wieczorem obejrzeć niesamowity bal i posłuchać m.in. „La Cumparasita” w sali „Malinowej”.
A skąd autor wie jak było? Sam to wszystko przeżył lub był naocznym świadkiem, często niesamowitych przygód łódzkich muzykantów. Dzisiaj dzieli się swoimi wspomnieniami i zaprasza do lektury każdego, kto pragnie dowiedzieć się skąd muzycy zza żelaznej kurtyny znali boogie-woogie, rock & rolla, na czyją prośbę pierwszy raz zagrali piosenkę „Theo, wir fahr'n nach Lodz!”, czemu autor kupował buty z Romanem Polańskim, co oznacza słowo neskim i jaką rolę w całej historii odegrała Michalina Tatarkówna-Majkowska. Opowieść Jerzego Krzywika Kaźmierczyka jest pełna zaskakujących i zabawnych historii, obrazujących czasy, w których kwitła muzyka taneczna w mieście Łodzi.
Źródło: Księgarnia Ludzi Myślących
„Łódź 1914. Kronika oblężonego miasta”
K. R. Kowalczyński
Książka opisuje wydarzenia, które miały miejsce w Łodzi w początkowym okresie Wielkiej Wojny. Książka stanowi chronologicznie uporządkowany zapis życia mieszkańców w czasie, gdy Łódź i jej okolice przez ponad cztery miesiące były polem zaciętych walk między armiami ówczesnych potęg europejskich.
Dzięki przeniesieniu do Kroniki charakterystycznych pojęć, lokalnej anegdoty, zachowaniu pewnych cech języka oraz specyficznej atmosfery wielokulturowego miasta czytelnik może patrzeć na wydarzenia dziejące się wówczas w Europie oraz samym mieście oczami przeciętnego odbiorcy ówczesnej łódzkiej prasy i bywalca łódzkich kawiarni.
Książka jest źródłem wiedzy o życiu miasta w 1914 roku, przypomina zapomniane fakty, wskazuje bezpodstawność wielu narosłych mitów i stereotypowych pojęć, dotyczących tego okresu w historii Łodzi i jej mieszkańców.
Źródło: Dom Wydawniczy, Księży Młyn
„Współpraca organizacji III sektora z samorządem i organizacjami biznesowymi na przykładzie TPŁ”
K. Domański - praca magisterska
Księga fabryk Łodzi
J.Kusiński, R.Bonisławski, M.Janik
Jacek Kusiński przygotowywał "Księgę fabryk Łodzi" aż pięć lat. Zimą, wiosną, latem i jesienią fotografował fabryki i to, co po nich zostało. Efekt? Imponująca księga, prawie 500 stron!
Kusiński wiele godzin spędził w samolocie robiąc zdjęcia z lotu ptaka. Przesiadywał w archiwum, gdzie szukał informacji o przeszłości miasta. Do współpracy zaprosił Ryszarda Bonisławskiego, najbardziej znanego popularyzatora wiedzy o Łodzi i Macieja Janika z Archiwum Państwowego w Łodzi. Opisy prezentują zakłady różnych branż i ludzi, którzy tworzyli przemysłową Łódź. Historię dopowiadają zdjęcia archiwalne, reprodukcje dokumentów, pocztówek, papierów firmowych.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
A.Kempa, M.Zawadzka
Znajdziemy tu wszystkie inskrypcje na tablicach pamiątkowych w Łodzi umieszczanych na fasadach budynków i wewnątrz nich oraz na kamieniach, przydrożnych krzyżach i pomnikach cmentarnych.
Autorzy podają informacje o 781 tablicach, nie tylko zachowanych, ale też zniszczonych oraz usuniętych. Upamiętniają one postacie oraz fakty ważne dla Łodzi i kraju - lokację miasta, odzyskanie przez Polskę niepodległości czy wizytę Jana Pawła II. Książka ułożona jest w alfabetycznym porządku ulic.
Poruszanie się wśród zawartych w niej informacjach ułatwiają indeksy osobowy i rzeczowy.
potrzebne żródło
Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz,
Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski,
Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej)
paw_mak ©
aktualizowana dnia: